İlişki Bağımlılığı

İlişki yönetimi bireylerin karşılıklı olarak çok daha doğru bir şekilde iletişime geçmelerinde ve yaşam kalitelerinde mutlak bir artışın meydana gelmesinde etkili olmaktadır. Bireylerin yaşamlarında karşılıklı olarak birbirlerini anlamalarına yardımcı olan en önemli noktada iletişim yer almaktadır. İletişim yalnızca sözlü olarak gerçekleşen bir durum olmayıp çoğu zaman susarak da fiziksel davranışlarımız dâhilinde karşılıklı olarak iletişime geçebiliriz. Bu durumda kurulan iletişim bireylerin karşılıklı olarak ilişkileri açısından da çok büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Bireylerin kurdukları iletişimin içerisinde bir içerik yer almakta ve kişilerin karşılıklı olarak ilişki yönetimlerini de bu doğrultuda yönetebilmelerini sağlamaktadır. İlişkilerde iki farklı iletişim şeklinin var olduğu gözlemlenmektedir. Buna göre simetrik – eşit iletişim şeklinde kişilerin karşılıklı olarak görüşmelerinde aynı şekilde iletişim kurdukları ve birbirlerini çok daha iyi anladıkları gözlemlenmektedir. Genel olarak bu tür ilişkilerde bireyler karşılıklı olarak kendilerini eşit hissetmekte ve birini diğerinden daha üstün görmeyen bir ilişki yöntemi ortaya koymaktadır. Burada yer alan ilişkide öncelikli olarak bir kişinin kendisi için kurduğu tüm cümleler ayna yansıması şeklinde kişilere gösterilmektedir. Bir diğer ilişki türü ise; tümleyici yani eşit olmayan bir ilişki türüdür. İlişkide karşılıklı olarak ortaya konulan tüm durumlarda kişilerin birbirlerini tamamlayıcı etkiye sahip olduğu görülmektedir. 

İlişki yönetiminin sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlayabilmek için öncelikli olarak başkaları üzerinden sevdiklerinize örnekler sunmamanız gerekmektedir. Yaşadığınız olaylarda yaşınıza uygun tepkiler verme taraftarı olun ve bu şekilde ilişkinize gelebilecek zararları engelleyin. Ortada bir sorun varsa ise bu sorunun ne olduğunu değil nasıl oluştuğunu ve ne şekilde sona erdirebileceğine dair çözüm önerileri ortaya koymaya çalışın. Karşınızda ki kişiyi anlamak için önce kendinize doğru soruları sorun ve bu şekilde geçmişe bağlı kalmadan bugüne yönelik adımlar atın. Sorunlar ile mücadele etmekte yetersizseniz dilerseniz sizden daha olgun olacağına inandığınız kişilerden destek talep edin. Olayları büyütmeyin ve olayların üzerine düşerek kısa süre içerisinde sona ermesini sağlayın.  Bu şekilde çok daha sağlıklı bir ilişki yönetimini sağlamanız mümkün olacaktır.